تبلیغات
پـــــایـــــلـــــوتــــــــ - UEFI در ویندوز چیست
 
پـــــایـــــلـــــوتــــــــ
اخبار دنیای فناوری
جمعه 4 خرداد 1397 :: نویسنده : مهران

تفاوت بایوس و UEFI و روش نصب ویندوز در حالت UEFI

Image result for uefi boot

بسیاری از کاربران در هنگام خرید یک DVD ویندوز در مورد عبارت UEFI کنجکاو هستند و بسیاری از آنها با این عبارت و مفهوم آن آشنا نیستند .

UEFI یو ای اف آی ( Unified Extensible Firmware Interface)در حقیقت یک رابط نرم افزاری بین سیستم‌عامل و سخت افزار بوده و  جایگزین رابط سخت‌افزار بایوس (BIOS) است.در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با رابط سخت افزاری UEFI آشنا شوید.


BIOS چیست؟

BIOS یا Basic Input/Output System نوعی Firmware یا میان افزار است و اولین برنامه ای است که پس از روشن شدن کامپیوتر، اجرا می شود. این Firmware درون چیپی بر روی مادربورد قرار دارد. BIOS وظیفه راه اندازی اولیه و تست سلامت قطعات ضروری سیستم را به عهده دارد و پس از آن که مطمئن شد همه قطعات سالم هستند و مشکلی ندارند، سیستم عامل را پیدا کرده و کنترل سیستم را به او می سپارد.

UEFI چیست و چه ارتباطی با EFI دارد؟

UEFI vs BIOS 05

UEFI سرنام Unified Extensible Firmware Interface است و مدل توسعه یافته ای از EFI است. EFI برای اولین بار توسط شرکت Intel به عنوان واسطی بین Firmware)مانند BIOS) و سیستم عامل برای کامپیوتر های با معماری IA طراحی و پیاده سازی شد.
UEFI چه ارتباطی با BIOS دارد؟

UEFI آمد تا جایگزینی برای BIOS باشد، اما در عمل بسیاری از سیستم های UEFI از BIOS هم پشتیبانی می کنند.

به نوعی می توانیم UEFI را به عنوان یک BIOS مدرن و پیشرفته با توانایی های بالا در نظربگیریم. وجود تکنولوژی UEFI امکانات خاصی را در اختیار ما قرار می دهد. برخی از این ویژگی ها عبارتند از: قابلیت Secure Boot، Cryptography، دسترسی های Remote، ابزارهای خطایابی سیستم، رابط کاربری پیشرفته و زیباتر با امکان استفاده از Mouse و فونت های زیباتر، امکان ساخت User Account با دسترسی های مختلف، قالبلیت بوت سریعتر، قابلیت بوت با هارد دیسک GPT، و مواردی از این دست.با تنظیماتی که در BIOS وجود دارد می توانیم انتخاب کنیم که از قابلیت های UEFI استفاده بکنیم یا خیر.

 UEFI یک رابط کاملا مستقل از سیستم عامل بوده و شامل محیط کاربری گرافیکی، امکان کنترل با ماوس و همچنین اختیار کامل سیستم را به سیستم عامل می دهد.
 برای برخورداری از قابلیت های  UEFI،  باید ویندوز را به روش UEFI نصب کنیم، که لازم است کمی اطلاعات درباره GPT و تفاوت آن با MBR بخوانید.

تفاوت عملکرد GPT و MBR در پارتیشین بندی

دو حالت MBR یا GPT 1

GPT مخفف عبارت GUID Partition Table به معنی جدول پارتیشن GUID، استانداردی برای طرح‌بندی جدول پارتیشن در دیسک سخت است.

MBR از ۳۲ بیت برای ذخیره آدرس‌های بلاک منطقی استفاده می‌کند. در دیسک‌هایی که از سکتورهای ۵۱۲ بایتی استفاده می‌کنند، مدخل‌های جدول پارتیشن MBR نهایتاً حجمی با حداکثر اندازه ۲ ترابایت  را اجازه می‌دهند و آدرس‌دهی سکتورهای بالاتر از آن ممکن نیست. تعدادی از تولیدکنندگان دیسک سخت، دیسک‌هایی با سکتورهای 4096 بایتی طراحی کرده‌اند که این محدودیت را تا حدودی برداشته و این مقدار را به ۱۶ ترابایت رسانده است.

GPT از ۶۴ بیت برای آدرس‌های بلاک منطقی استفاده می‌کند و بنابراین می‌توان پارتیشنی با حداکثر اندازه ۲۶۴−۱ سکتور داشت. برای دیسک‌هایی که از سکتورهای ۵۱۲ بایتی استفاده می‌کنند، این مقدار برابر ۹٫۴ زتابایت (۹٫۴ × ۱۰۲۱ بایت) است.
 در کل خلاصه می توان گفت GPT یک فناوری جدیدتر و کاملتر نسبت به MBR  است و میتوان به واسط آن از هارد هایی با ظرفیت بالاتر از 2 ترابایت استفاده نمود!

روش آماده سازی برای نصب ویندوز در حالت  UEFI و GPT

 روند کلی کار به صورت زیر خواهد بود:
1- تشخیص اینکه آیا مادربرد شما از UEFI پشتیبانی می کند؟
برای تشخیص این مسئله کافی است مدل مادربورد را در گوگل جستجو نمایید و به سایت سازنده مراجعه کنید و بررسی کنید که آیا مدل مادربورد شما از این قابلیت پشتیبانی میکند یا خیر

برای اینکه بفهمیم ویندوز فعلی که نصب شده حالت UEFI است یا خیر در منوی استارت روی Run کلیک می کنیم سپس عبارت MSINFO32 رو تایپ می کنیم و در پنجره باز شده در لیست بدنبال عبارت Bios Mode می گردیم اگر وجود داشت و حالت UEFI بود پس ویندوز ما UEFI و هارد ما GPT است .اگر وجود نداشت ویندوز معمولی نصب شده و ممکن است هارد GPT یا MBR باشد.

چگونگی تبدیل پارتیشن بندی  MBR به GBT

شما می توانید این اطلاعات را در Disk Management که یکی ابزارهای موجود در ویندوز است مشاهده کنید . برای دسترسی به این ابزار با کلیک راست بروی منوی Start و یا فشردن همزمان کلید های Windows + X و انتخاب گزینه Disk Management آن را باز کنید . شما همچنین می توانید بافشردن همزمان کلید های Windows + R کادر Run را باز کرده و با تایپ عبارت diskmgmt.msc و فشردن کلید Enter نیز به این ابزار دسترسی پیدا کنید . 
در پنجره باز شده Disk Management دیسکی را که می خواهید آن را بررسی کنید انتخاب کنید و بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Properties را بر گزینید .

دو حالت MBR یا GPT 1


بر روی زبانه Volumes کلیک کرده و و سمت راست عبارت Partition style شما یکی از دو عبارت Master Boot Record (MBR) و یا GUID Partition Table (GPT) بسته به این که دیسک شما از کدام حالت پارتیشن استفاده می کند مشاهده خواهید کرد .

دو حالت MBR یا GPT 2


چگونگی تبدیل بین MBR و GPT :

 از اطلاعات خود پشتیبان ( Back Up ) بگیرید و دیسک خود را پاک کنید .دقت داشته باشید که بدون درک صحیح از عملکرد این دو گزینه نباید این آموزش را انجام بدهید زیرا اطلاعات شما ممکن است پاک شود .


برای تبدیل دیسک از MBR به GPT و بالعکس شما باید اول محتواهای موجود بر روی دیسک خود را پاک کنید . قبل از ادامه دادن از تمام اطلاعات موجود بر روی دیسک نسخه پشتیبان تهیه کنید . پروسه تبدیل تمام اطلاعات و پارتیشن های موجود بر روی دیسک را پاک می کند . و سپس شما دیسک خود را به نوع دیگر پارتیشن تبدیل کرده و دوباره آن را راه اندازی کنید .

 استفاده از  Disk Management 

به یاد داشته باشید که قبل از این که ادامه دهید از تمام اطلاعات موجود بر روی دیسک نسخه پشتیبان تهیه کنید . روند تبدیل دیسک باعث می شود که تمام اطلاعات بروی آن پاک شوند . 
برای تبدیل دیسک به یک طرح پارتیشن دیگر , دیسک مورد نظر در  Disk Management را مشخص کنید بر روی هر کدام از پارتیشن ( قسمت ) بندی های دیسک مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Delete Volume و یا Delete Partition را انتخاب کنید با این کار پارتیشن ( قسمت ) بندی ها را پاک می کنید . مطمئن شوید که این کار را برای تمام پارتیشن های دیسک خود انجام بدهید .

دو حالت MBR یا GPT 4

زمانی که تمام پارتیشن های دیسک پاک شدند و دیسک شما به حالت یکپارچه در آمد . با کلیک راست بر روی دیسک مورد نظر در Disk Management گزینه   Convert to GPT Disk و یا   Convert to MBR Disk را انتخاب کنید . این گزینه فقط زمانی در دسترس قرار می گیرد که شما تمام پارتیشن  ( قسمت ) های دیسک خود را پاک کرده باشید .
بعد ار انجام این کار ها شما می توانید که یک  یا چند پارتیشن ( قسمت ) را برای دیسک خود در Disk Management  مشخص کنید . برای این کار فقط کافیست بر روی قسمت unallocated space ( فضای اختصاص نیافته ) دیسک کلیک راست کرده و یک یا چند پارتیشن جدید بسازید . بعد از انجام این مراحل می توانید اطلاعات نسخه پشتیبان را در صورت نیاز بر روی دیسک باز گردانید .


 
دو حالت MBR یا GPT 5

ساخت فلش مموری USB  نصب ویندوز با قابلیت UEFI

برای اینکار شما به فایل ISO ویندوز و البته نرم افزار Rufus نیاز دارید که از لینک های زیر میتوانید آنها را دانلود نمایید. و یا از DVD های ویندوز استفاده کنید.

دانلود فایل ISO ویندوز 10

دانلود نرم افزار Rufus

 نرم افزار Rufus را باز کنید.
به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید :

 • در بخش Device فلش مموری مورد نظر را انتخاب کنید.
 • در بخش Format Options با استفاده از کلید یک فایل ایمیج ISO از ویندوزی که می خواهید نصب کنید را انتخاب کنید.
 • در بخش Partition scheme and target system type گزینه GPT partition scheme for UEFI computer را انتخاب کنید.
 • در بخش File system گزینه FAT32 ( اگر ویندوز دانلودی یا فایل ISO ویندوز موردنظر ، حجمی بیش از 4گیگابایت دارد روی NTFS بگذارید)
 •  در بخش Cluster size گزینه Default را انتخاب کنید.
 • در بخش Format Options تیک گزینه Quick format را بزنید.
 • در بخش Format Options تیک کزینه Create extended label and icon files را بزنید.

rufus 01


وقتی آماده بودید روی گزینه Start کلیک کنید.

با پیغام زیر مواجه می شوید که آیا می خواهید عاملیات فرمت را انجام دهید.

rufus 02
با فرمت کردن کلیه اطلاعات داخل فلش مموری حذف خواهد شد.

rufus 03

 

در صورتی که عبارت DONE را در پایین صفحه دیدید. عملیات موفقیت آمیز بوده است.

 rufus 04

شروع نصب ویندوز در حالت UEFI

ابتدا وارد منوی بوت ویا تنظیمات BIOS شوید و مطمئن شوید که اولین گزینه بوت ویندوز فلش مموری یا DVD نصب ویندوز باشد! سپس تنظیمات را ذخیره و سیستم دوباره راه اندازی خواهد شد.

در مرحله بعد پس از انتخاب زبان و سایر تنظیمات روی دکمه next کلیک نمایید.  البته پس از نصب ویندوز نیز می توانید زبان دلخواه همانند پارسی را اضافه نمایید.

windows install 01

 

در ادامه گزینه Install Now را انتخاب نمایید.

 

windows install 02
در این قسمت از شما خواسته می شود که ویندوز به صورت به روز رسانی نصب شود و یا به صورت سفارشی.

برای نصب ویندوز به صورت تمییز توصیه میکنیم گزینه دوم یعنی Custom: Install windows only را انتخاب نمایید

windows install 03

 

 این مرحله مهمترین مرحله در نصب ویندوز است و درصورت اشتباه ممکن است اطلاعات خود را از دست بدهید بنابر این با دقت این کار را انجام دهید.

مشکل اصلی در این قسمت مربوط به نامگذاری درایو ها است و باعث گیج شدن کاربران تازه کار می شود. بهترین کار تشخیص درایو ها از روی حجم درایو است که در مقابل آن عنوان شده . همانطور که ملاحظه میکنید ویندوز یک سری درایور های اضافه نیز بر روی هارد شما ایجاد کرده است که در محیط ویندوز قابل دیدن نیستند!

اگر ساختار درایو های ویندوز شما به صورت زیر باشد یعنی ویندوز فعلی شما به صورت UEFI  است.

1. یک پارتیشن تقریبا 300 مگابایتی بنام Recovery
2. پارتیشن ویندوز به نام primary (به حجم گزارش شده مقابل آن دقت کنید که مبادا با پارتیشن های دیگر کامپیوتر خود اشتباه نگیرید!)
3. یک پارتیشن 128 مگابایتی بنام MSR
4. یک پارتیشن 100 مگابایتی بنام System

توجه کنید که برای نصب یک ویندوز تمییز بهتر است که هر 4 پارتیشنی که در بالا عنوان شده است را پاک نمایید. برای این کار ابتدا یک به یک  انتخاب نمایید و Drive options  را بزنید تا گزینه ها نمایش داده شود و سپس گزینه Delete را بزنید.

مراقب باشید که اشتباهی پارتیشن های دیگر را پاک نکنید! توصیه میکنم این مرحله را به دقت انجام دهید و حتما به حجم درایور دقت کنید!

پس از پاک کردن تک تک این پارتیشن ها شما یک فضای بدون نام اضافه خواهید داشت که حجم آن تقریبا برابر با حجم درایو ویندوز شماست.!

حالا این فضا را انتخاب کرده و گزینه new را می زنیم به طور خود کار ویندوز دوباره 4 پارتیشنی که در بالا اشاره کردیم را ایجاد خواهد نمود. پس از این کار پارتیشن درایو ویندوز را که مقابل آن Primary نوشته شده است را انتخاب نمایید و گزینه next  را بزنید

windows install 04

 تقریبا کار تمام است و بقیه مراحل نصب ویندوز به راحتی انجام خواهد شد

windows install 05


در پایان امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.نوع مطلب : آموزشی، کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:27 ب.ظ
buy erectile dysfunction pills online http://viagralim.us buy erectile dysfunction pills online !
I'm no longer certain where you are getting your info, but good topic. I must spend some time finding out much more or figuring out more. Thanks for wonderful info I used to be looking for this info for my mission.
شنبه 18 خرداد 1398 06:48 ق.ظ

I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You're amazing! Thanks!
پنجشنبه 29 فروردین 1398 08:50 ب.ظ
Nランク最高品質スーパーコピー時計専門販売専門店
پنجشنبه 29 فروردین 1398 08:49 ب.ظ
クロムハーツコピー等コピーブランド2017新作提供してあげます!セールやお買い得商品などブランドコピーを探すなら
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :